Content Management Powered by CuteNews
Misija Republike Srbije pri NATO
| |     ћирилица | english  
Naslovna
25. septembar 2021. godine - Priština ozbiljno ugrozila mir i regionalnu stabilnost

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić upozorila je danas na to da je Priština ozbiljno ugrozila lokalnu i regionalnu stabilnost nakon što je poslala na sever Kosmeta teško naoružane specijalne jedinice koje demonstriraju brutalnost prema mirnom srpskom stanovništvu.

 

Brnabić je govorila na generalnoj debati svetskih lidera, u okviru 76. zasedanja Generalne skupštine UN u Njujorku.

 

Govor premijerke prenosimo u celini:

 

G. Predsedniče,

 

G. Generalni sekretaru,

 

Ekselencije,

 

Dame i gospodo,

 

Velika mi je čast da vam se danas obratim u ime građana Republike Srbije.

 

Uvažene Ekselencije, g. Abdula Šahid, g. Volkan Bozkir i g. Antonio Gutereš, želim da vam zahvalim na aktivnom angažovanju, posvećenosti i liderstvu koje pokazujete tokom ovih teških vremena za Ujedinjene Nacije i celokupno čovečanstvo.

 

Srbija deli vaše ubeđenje i u potpunosti smo opredeljeni da pružamo podršku vašim naporima.

 

Ove se godine sastajemo u odlučujućem trenutku u našoj istoriji.

 

Kovid-19 je uzdrmao naše temelje do srži.

 

Istovremeno, sve više smo svedoci i osećamo efekte promene klime.

 

I, konačno, vidimo značajna pomeranja u globalnim partnerstvima i savezima, trgovinske ratove između tradicionalnih partnera i saveznika, protekcionizam umesto otvorenosti i slobodnog tržišta i sveukupnu neizvesnost koja je bez presedana.

 

Neki od problema koji pritiskaju i koji su krajnje emotivni, koje mi imamo lokalno, na Balkanu, još uvek su nerešeni i dok mi pokušavamo – a Srbija je posebno ovome posvećena – da promenimo budućnost zajedničkim radom i stvaranjem saveza, kroz inicijative kao što su Berlinski proces ili Otvoren Balkan, drugi pokušavaju da naruše ove procese i umesto da se fokusiraju na budućnost, žele da ponovo stvore prošlost – bez obzira kolika bi cena toga mogla biti.

 

Ali, dozvolite da krenem sa temom Kovida:

 

Pandemija Kovid-19 je iznela na videlo kritične slabosti u arhitekturi globalnog upravljanja. Zapretila je da izbriše progres mnogih naroda postignut zadnjih godina.

 

Dovela je narode na raskrsnicu između izolacije i saradnje, između panike i nade, između haosa i reda.

 

Pandemija je dovela u pitanje neke od osnovnih principa otvorenog i kooperativnog međunarodnog poretka.

 

Globalne razmene, međunarodna komunikacija, prekogranična trgovina, svi su oni zabeleželi ogroman pad.

 

Policijski čas, ograničenja slobode i zaključavanja čitavih društava stvorili su neizvesnost u mnogim segmentima individualnih života naših građana ili – isto tako – naše sopstveno individualno viđenje onoga šta sloboda u današnjem svetu uopšte znači.

 

Kada se radi o Srbiji, ova pandemija je zapretila da uruši sve što smo radili i što radimo proteklih 7 godina, da uništi sve rezultate i dostignuća teških reformi koje smo počeli u 2014. godini, i da nas ponovo baci u vremena visoke stope nezaposlenosti, rastućeg javnog duga, deficita koji se nije mogao kontrolisati i sveukupnog očaja.

 

Umnogome, kao i u bilo kojoj drugoj zemlji, Kovid-19 je isprobao žilavost naših naroda i, ovog puta, za razliku od vremena globalne finansijske krize – koja je bila mnogo ograničenija u obuhvatu i neuporediva sa pandemijom Kovid-19 u smislu posledica – Srbija se držala snažno.

 

Reforme koje smo preduzele u vreme pre Kovid-19 učinile su nas da budemo otporniji nego ikada ranije.

 

Fiskalna konsolidacija, budžetski suficit koji smo imali, efikasno i predvidivo investiciono okruženje postali su životna linija koja nas je spasla od recesije za vreme pandemije i koja nam je obezbedila da smo mogli da pružimo podršku našim građanima i našoj privredi tokom ovih najtežih vremena.

 

Uprkos efektima krize, Srbija je uspela da očuva finansijsku i ekonomsku stabilnost. U 2020. godini smo zabeležili pad BDP od samo 0.9 odsto – što je bio jedan od najboljih rezultata u Evropi. Naš javni dug je ostao ispod 60 odsto od našeg BDP, prosečna zarada je nastavila da raste za skoro 10 odsto, dok je uprkos pandemiji broj zaposlenih porastao za preko 3 odsto.

 

Oporavak je u ovoj godini snažniji od očekivanog – rast našeg BDP će biti približno 7 odsto, a možda čak i veći.

 

Pre pandemije smo otvorili naše granice ulaganju, tehnologiji i idejama, i uspeli smo da stvorimo mirno i stabilno okruženje koje nam je omogućilo da sprovodimo brzu domaću transformaciju, čiji je temelj ekonomija zasnovana na inovacijama i znanju.

 

Inovativna napredovanja koja smo učinili omogućila su nam da diverzifikujemo svoje sposobnosti kada nas je pogodio virus – preko e-Uprave, onlajn obrazovanja i digitalnih udžbenika ili centralnog softver sistema za uspešno uvođenje vakcinacije.

 

Mnogo smo uložili u zdravstvenu infrastrukturu i osnažili zdravstveni sistem da bismo odgovorili na tekuću krizu, večno zahvalni zdravstvenim radnicima za njihovu požrtvovanu borbu.

 

Naša odluka da ostavimo geopolitiku po strani, a da u centar naših mera stavimo ljude, jeste razlog zbog koga smo mogli da nabavimo vakcine brže od većine drugih zemalja.

 

Nismo vršili diskriminaciju između proizvođača, nismo marili da li su vakcine sa istoka ili zapada, već smo izabrali da pregovaramo sa svim proizvođačima vakcina za koje su regulatorni organi smatrali da su bezbedne. Ova otvorenost nam je pružila mogućnost da kupujemo vakcine iz celog sveta, dajući našim građanima jedinstvenu slobodu da biraju vakcinu koju prvenstveno žele.

 

Ekselencije,

 

Srbija veruje u solidarnost između naroda, multilateralizam i u pružanje pomoći drugima kada im je potrebna.

 

Od početka ove godine sprovodimo misiju za koju smo se opredelili – podrška našim susedima, kao i svima kojima je to potrebno, sa vakcinama protiv Kovid-19, a dozvolili smo i stranim državljanima da dođu u Srbiju da prime vakcinu koja će im spasiti život.

 

Ukupno, Srbija je donirala ili izdvojila preko milion doza vakcina – od koji je 230.000 doza bilo za region; 300.000 doza za strane državljane koji su došli u Srbiju da se vakcinišu; i dodatnih 570.000 doza za zemlje Afrike i Azije.

 

Mi ćemo i dalje to da činimo, u najvećoj mogućoj meri, i sve dok Kovid-19 ne bude iza svih nas.

 

Zbog toga smo takođe preduzeli korake da nabavimo tehnologiju za proizvodnju najmanje dva tipa vakcina protiv Kovid-19 da bismo pomogli poboljšanju globalnog pristupa tako da možemo svi da budemo bezbedni i da se osećamo pobednički.

 

Međutim, kao što su izjavili zvaničnici nekih od najvećih nacija tokom ove Generalne skupštine, postoje i druga goruća pitanja koja svi mi treba da rešimo bez odlaganja i hrabro – a to je promena klime.

 

Srbija je udvostručila svoje napore da učini našu zemlju bezbednijom i čistijom za sve njene građane i da tako radeći doprinese borbi protiv promene klime i borbi za zaštitu životne sredine.

 

Snažno smo posvećeni sprovođenju održivih razvojnih ciljeva i Pariskog sporazuma o promeni klime. Posvećeni smo globalnim naporima i nastavićemo aktivno da radimo na ispunjavanju naših obaveza po osnovu Okvirne konvencije UN o promeni klime.

 

Upravo treba da podnesemo naše revidirane Nacionalno utvrđene doprinose ovom kritičnom globalnom naporu. Već smo najavili nameru da smanjimo gasove staklene bašte za najmanje 33.3 odsto u poređenju sa 1990. godinom i za 13.2 odsto u poređenju sa 2010, koju u ovom trenutku ugrađujemo u naša energetska i klimatska strateška dokumenta.

 

Strateški radimo na planiranju i na ulaganju u ovaj sektor. Ova su ulaganja ekstremno skupa, potrebne su godine i decenije posvećenosti i sistematskog pristupa - ali mi smo jasno već na putu ove transformacije.

 

Dame i gospodo,

 

Od svih izazova sa kojima se suočavamo, onaj koji Srbiju najviše zabrinjava jeste održavanje mira i stabilnosti u južnoj srpskoj pokrajini Kosovu i Metohiji.

 

Već više od dve decenije neprestano skrećemo pažnju međunarodnoj zajednici na probleme sa kojima se suočava nealbansko stanovništvo na Kosovu i Metohiji. Fizička bezbednost, poštovanje i zaštita ljudskih prava, posebno manjinskih zajednica, daleko su od zadovoljavajućih.

 

Svedoci smo stalnog povećanja broja napada uperenih na Srbe, njihovu imovinu i versko nasleđe na Kosovu i Metohiji.

 

Za ilustraciju, bilo je 55 ovakvih incidenata u 2014, 62 u 2016, 71 u 2020, i 100 od početka ove godine. Ukupan broj napada u 2020 je bio prevaziđen već do juna ove godine.

 

Prema podacima UN, Kosovo i Metohija je još uvek teritorija sa najmanjim brojem povratnika (interno raseljenih Srba) od svih post-konfliktnih područja u celom svetu!

 

Daću vam samo nekoliko primera da bih dočarala kako izgleda život Srba na Kosovu i Metohiji.

 

11. maja je napadnuta kuća Pumpalović Radoja, starog 81 godinu, povratnika na Kosovo i Metohiju u selo Dubrava, opština Istok. Ovo je bio 5. napad na njega u istoj godini. Ponavljam … on ima 81 godinu.

 

Od juna 2021. godine izvedeno je više napada na Dragicu Gašić, ženu koja ima 59 godina, prvu Srpkinju povratnicu u Đakovicu posle 22 godine od završetka sukoba. Napadi uključuju kamenovanje njenog stana, zabranu da kupuje hranu u lokalnoj prodavnici i peticije organizacije civilnog društva kojima se zahteva njeno iseljenje iz grada.

 

Na dan 2. jula, u selu Gojbulji blizu Vučitrna, grupa Albanaca je napala Perić Nikolu starog 13 godina. Napad se dogodio kada se on vraćao kući iz školskog igrališta sa tri druga.

 

Napadi na srpske srednjovekovne crkve, manastire i spomenike na Kosovu i Metohiji čine da su oni neki od najugroženijih lokaliteta kulturne baštine u Evropi.

 

Manastir Visoki Dečani se nedavno našao na spisku Europa Nostra kao jedan od 7 najugroženijih lokaliteta baštine u Evropi u 2021. Savetodavni panel Europa Nostra je konstatovao da su Dečani jedini spomenik u Evropi pod snažnom vojnom zaštitom neprestano u periodu od 20 godina, iako predstavlja spomenik od najvećeg istorijskog i kulturnog značaja za Evropu i svet.

 

Ova spirala nasilja koja se dešava na Kosovu i Metohiji kulminirala je početkom ove nedelje. Pod izgovorom sprovođenja novih pravila za registarske tablice na kolima, Priština je rasporedila teško naoružane specijalne jedinice na severu pokrajine.

 

Ovo je još jedno brutalno kršenje Briselskog sporazuma i ovo iracionalno demonstriranje sile je zapalilo veću krizu. Poremetilo je isporuku hrane i lekova srpskim zajednicama na severu pokrajine. Lokalni Srbi koji su se mirno okupili da protestuju protiv ove mere sačekani su sa suzavcem i brutalnošću policije, tako da to ozbiljno preti lokalnoj i regionalnoj stabilnosti.

 

Uprkos svim izazovima i dnevnim provokacijama, Srbija ostaje snažno opredeljena iznalaženju rešenja na bazi kompromisa, koje će obezbediti trajan mir i stalnost.

 

Dijalog i sprovođenje postignutih dogovora – jedini su pravi put za rešavanje svih otvorenih problema.

 

Međutim, skoro 9 godina od postizanja Briselskog sporazuma, kao prvog sporazuma o normalizaciji između Beograda i Prištine, osnivanje Zajednice srpskih opština – kičme ovog sporazuma – još uvek nije čak ni počelo.

 

Želela bih da apelujem, još jedanput, na međunarodnu zajednicu, i posebno Evropsku uniju kao garanta Briselskog sporazuma, da čvrsto insistira da Privremene institucije samoproglašene Vlade u Prištini počnu da sprovode sve postignute dogovore.

 

Republika Srbija, braneći svoj suverenitet i teritorijalnu celovitost, istovremeno brani međunarodno pravo, Povelju UN, pravno obavezujuću Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti UN, i vrhovno ovlašćenje Saveta bezbednosti kada se radi o očuvanju međunarodnog mira i bezbednosti.

 

Posebnu pažnju pridajemo značaju aktivnosti misije UN na Kosovu i Metohiji i od nje očekujemo da nastavi sa sprovođenjem svog mandata u Pokrajini u skladu sa ovom rezolucijom.

 

Poštovani prijatelji,

 

Naša generacija deli zajedničku sudbinu savremenog sveta, koja postaje sve složenija u smislu geopolitike, tehnologije, zdravlja, klime. Suočena sa takvim izazovima Srbija će nastaviti da neguje partnerske odnose na predvidljivoj i transparentnoj osnovi.

 

Nastavićemo da sprovodiimo reforme vladavine prava na našem putu u EU, što je naš strateški spoljnopolitički cilj. Ovaj cilj vidimo kao neodvojiv od postizanja održivog mira, stabilnosti i prosperiteta.

 

Mi ćemo biti domaćin, zajedno sa Republikom Azerbejdžan koja u ovom trenutku predsedava Pokretom nesvrstanih, komemorativnog dotađaja na visokom nivou kojim se obeležava 60. godišnjica Prve konferencije Pokreta nesvrstanih zemalja koja je održana u Beogradu 1961. godine. Unapred se radujemo što ćemo biti domaćini našim prijateljima iz svih delova sveta u Beogradu, u oktobru ove godine.

 

Dalje ćemo jačati saradnju na celom Balkanu, preko inicijative Otvoren Balkan i Berlinskog procesa, otvaranjem granica, usaglašavanjem razlika i daljim integrisanjem našeg regiona.

 

U zaključku,

 

Tokom proteklih 7 godina Srbija se transformisala: pokrenuli smo ekonomski oporavak, stvorili šanse za mlade ljude, podstakli smo tehnološki bum i poboljšali poziciju Srbije u inostranstvu. Progres koji smo učinili omogućio je Srbiji da se snažnije suoči i preživi pandemiju.

 

Svet se sada suočava sa prekretnicom. Oporavak od Kovid-19 i održiva obnova neće biti mogući ako se problemi, stari i novi, ne budu rešavali zajedničkim snagama i kolaborativnim međunarodnim akcijama.

 

Naučili smo jednu važnu lekciju iz ove pandemije: ukoliko nismo svi bezbedni, niko nije bezbedan – prema tome, ili svi možemo zajedno da pobedimo, svi mi – bez obzira koliko bili bogati ili siromašni, veliki ili mali, iz Evrope, Azije, Afrike, Amerike, Australije, ili da zajedno propadnemo.

 

Ali, ako ništa drugo, pandemija Kovid-19, kao i problem promene klime, trebalo je da nas nauče da se držimo jedni drugih.

 

Hvala vam.

 

Izvor: www.srbija.gov.rs

 

 


Verzija za štampu
Događaji
Pomen stradalima u agresiji NATO na Saveznu Republiku Jugoslaviju
Dvedeseta godišnjica pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji
Intervju ambasadora Branimira Filipovića za Demostat
Intervju ambasadora Branimira Filipovića za European Western Balkans
Državni sekretar Starović učestvovao na konferenciji ,,Koncept vojne neutralnosti i odnos Republike Srbije sa NATO"
Ekspertski štabni razgovori
Ekspertski štabni razgovori
Sastanak s komandantom Koledža odbrane NATO
Poseta delegacije NATO Koledža odbrane Srbiji
Centar za obuku ABHO iz Kruševca predstavio Vojsku Srbije u sedištu NATO na redovnoj godišnji izložbi Partnerskih centara za obuku
Oproštajna poseta komandanta KFOR
Sastanak sa generalnim sekretarom NATO
Sastanak načelnika Generalštaba sa komandantom KFOR
Sastanak sa šefom Vojne kancelarije za vezu
Učešće državnog sekretara Starovića na 18. NATO konferenciji o oružju za masovno uništavanje, kontroli naoružanja, razoružanju i neširenju OMU
Obuka za borbu protiv improvizovanih eksplozivnih naprava
Načelnik Generalštaba sa komandantom KFOR
Poseta delegacije Centra izuzetnosti za upravljanje krizama i odgovora na katastrofe
Sastanak državnog sekretara Starovića sa zamenicom pomoćnika generalnog sekretara NATO za operacije Burču San
Ministar Dačić sa zamenicom pomoćnika GS NATO za operacije
Sastanak pomoćnika ministra Bandića sa zamenikom pomoćnika generalnog sekretara NATO
Ministar Dačić sa zamenikom pomoćnika generalnog sekretara NATO
Sastanak državnog sekretara Starovića sa šefom NATO vojne kancelarije
PPV i MSP Ivica Dačić sa komandantom Komande združenih snaga NATO u Napulju
18. oktobar 2022. godine -- Govor ministra spoljnih poslova Nikole Selakovića na sednici SB UN povodom izveštaja o radu UNMIK
24. septembar 2022. godine --- Selaković: Intenzivna diplomatska aktivnost u Njujorku, afirmisali smo našu politiku
22. septembar 2022. godine --- Obraćanje predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića na generalnoj debati 77. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija
13. septembar 2022. godine --- Selaković primio delegaciju ambasadora zemalja Kvinte i Norveške pri NATO
02. septembar 2022. godine --- Predsednik Vučić predsedavao Samitom u okviru inicijative Otvoreni Balkan
17. avgust 2022. godine --- Sastanak sa generalnim sekretarom NATO
03. avgust 2022. godine --- Telefonski razgovor sa generalnim sekretarom NATO
31. maj 2022. godine --- Predsednik Vučić položio zakletvu
25. maj 2022. godine --- Predsednik Vučić na godišnjem sastanku Svetskog ekonomskog foruma
11. maj 2022. godine --- Studijska poseta Briselu 11. klase Visokih studija bezbednosti i odbrane
11. maj 2022. godine --- Selaković: Srbija aktivno uključena u suzbijanje terorizma, radikalizma i ekstremizma
31. mart 2022. godine --- Objavljen poziv za finansiranje projekata i aktivnosti kroz NATO program “Nauka za mir i bezbednost”
15. februar 2022. godine - Vučić: Slaveći Sretenje šaljemo poruku da želimo slobodnu, jaku i modernu Srbiju
15. februar 2022. godine --- Republika Srbija slavi Dan državnosti - Sretenje
7. februar 2022. godine - Beograd dobija Centar za četvrtu industrijsku revoluciju
15. novembar 2021. godine - Srbija odgovoran i pouzdan partner NATO
12. novembar 2021. godine - Važna uloga Uneska za očuvanje srpske baštine na Kosmetu
2. novembar 2021. godine - Obraćanje Predsednika Republike Srbije na konferenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama COP26 održanoj u Glazgovu
15. oktobar 2021. godine - Selaković pred SBUN: Dijalog i primena postignutih dogovora jedini pravi put za rešavanje otvorenih pitanja
12. oktobar 2021. godine - Selaković: Beograd je u poslednja dva dana bio centar sveta
11. oktobar 2021. godine – Sastanak na visokom nivou posvećen obeležavanju 60. godišnjice Pokreta nesvrstanih zemalja
26. septembar 2021. godine - Telefonski razgovor predsednika Vučića sa generalnim sekretarom NATO
25. septembar 2021. godine - Selaković u Njujorku sa 28 šefova diplomatije o ekonomskim uspesima Srbije i situaciji na KiM
25. septembar 2021. godine - Priština ozbiljno ugrozila mir i regionalnu stabilnost
15. septembar 2021. godine - Obeležavanje Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave
14. septembar 2021. godine - Selaković: Partnerska saradnja Srbije i NATO
05. avgust 2021. godine - Obeležavanje Dana sećanja na sve stradale i prognane Srbe u oružanoj akciji „Oluja“
22. jul 2021. godine - Predsednik Vučić: Odlučili smo - naš cilј je EU, ali je Kina važan partner
20. jul 2021. godine Srbija ostvarila veliki uspeh u oblasti digitalizacije
09. jun 2021. godine - Obraćanje predsednika Republike Srbije na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija
20. maj 2021. godine - Ministar Selaković predstavio novu uslugu „e-Konzulat“
17. maj 2021. godine - Predsednik Vučić sastao se sa generalnim sekretarom NATO
22. april 2021. godine - Predsednik Vučić razgovarao putem video linka sa predstavnicima Atlantskog saveta
21. april 2021. godine - Predsednik Vučić se sastao putem video linka sa predstavnicima delegacije MMF
20. april 2021. godine - Sastanak sa regionalnim direktorom Svetske zdravstvene organizacije za Evropu
13. april 2021. godine - Selaković: Politički ekstremizam Albanaca na KiM sve jači
24.03.2021. - Obeležavanje Dana sećanja na stradale u NATO agresiji
17.03.2021. - Obeležavanje Dana sećanja na 17. mart 2004. godine - Pogrom na Kosovu i Metohiji
Republika Srbija u Mesecu Frankofonije
Selaković: Borba protiv svih oblika kriminala prioritet Vlade Srbije
Sastanak Ambasadora B. Filipovića i brig.generala P. Bandića sa predsedavajućim Vojnog komiteta NATO vazduhoplovnim maršalom Stjuartom Pinčom
Virtualni brifing za zvaničnike visokog ranga Republike Srbije
Mitropolit zagrebačko-lјublјanski Porfirije izabran za Patrijarha srpskog
Vučić: Srbija spremna za dijalog o KiM, ali neće biti ponižavana
Selaković i Gujon čestitali Savindan
Ambasador Branimir Filipović se sastao sa pomoćnikom generalnog sekretara NATO za javnu diplomatiju
Selaković za Politiku: Godina podmlađivanja srpske diplomatije
Ambasador Branimir Filipović se sastao sa zamenikom generalnog sekretara NATO
Sastanak sa komandantom Komande združenih snaga NATO
Vučić: Srbija po rastu prva u Evropi
Selaković: Ove godine novi ambasadori, ali ciljevi isti
Vučić: Srbija ostaje na kursu pobedničke politike stabilnosti
Ambasador Branimir Filipović predao akreditivna pisma generalnom sekretaru NATO
Sastanak ambasadora Filipovića sa zamenikom pomoćnika generalnog sekretara NATO
Brošura "Vodič kroz mere podrške razvoju inovativne privrede"
Poseta delegacije Narodne skupštine Republike Srbije sedištu NATO
Usvojen novi IPAP između Republike Srbije i NATO
Kandidatura Republike Srbije za reizbor u Izvršni savet UNESCO
Naučna saradnja sa NATO
Jubilarni 100. „Rose-Roth“ seminar - Parlamentarna skupština (PA) NATO-a
Ambasador primio polaznike 8. klase Visokih studija bezbednosti i odbrane
Učešće ambasadora M. Udovičkog na obeležavanju 60. godina NATO programa SPS
Sastanak SEEGROUP u Briselu posvećen vežbi „Srbija 2018“
Ambasador Filipović razgovarao sa zamenikom pomoćnika generalnog sekretara NATO-a Džejmsom Apaturajem
Delegacija SEEGROUP posetila Republiku Srbiju
Uspešno održana međunarodna terenska vežba upravljanja posledicama vanrednih situacija „SRBIJA 2018“
Razgovor ambasadora Udovičkog sa delegacijom NS RS
Studijska poseta polaznika VSBO institucijama NATO i EU
Razgovor ambasadora Udovičkog sa predstavnicima medija iz R.Srbije
Razgovori ambasadora Filipovića u sedištu NATO
Sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom
Sastanak predsednika Aleksandra Vučića sa zamenicom GS NATO Rouz Gotemeler
Sastanak ministra Vulina sa zamenicom GS NATO
Očuvanje mira zajednički interes Srbije i NATO
Srbija nastavlja politiku vojne neutralnosti
Uz podršku NATO, srpski naučnici predvode istraživački projekat za razvoj komercijalne proizvodnje biogoriva iz algi
Razgovor ambasadora Udovičkog sa predstavnicma medija iz R.Srbije
Sastanak predsednika Srbije A.Vučića sa zamenicom GS NATO R.Gotemeler
Partnerstvo Srbije sa NATO značajno unapređeno
Studijska poseta polaznika VSBO institucijama NATO i EU
Saopštenje GS NATO J.Stoltenberga povodom nesreće u Tehničko-remontnom zavodu u Kragujevcu
Sastanak premijera A.Vučića sa GS NATO J.Stoltenbergom u Davosu
Helikopterom KFOR izvedena medicinska evakuacija novorođene bebe iz Prištine za Beograd
Srbija faktor stabilnosti u regionu
NATO poštuje vojnu neutralnost Srbije
Razgovori o dosadašnjoj primeni Individualnog akcionog plana partnerstva Srbija – NATO u Briselu
OGLAS ZA PRUŽANjE USLUGA U CILjU OTUDjENjA NEPOKRETNOSTI
Ministri spoljnih poslova i odbrane primili zamenika pomoćnika generalnog sekretara NATO
Stabilnost na Zapadnom Balkanu zajednički interes Srbije i NATO
Demilitarizacija viška ubojnih sredstava
Srbija i NATO imaju korektne partnerske odnose
Konsultacije u Sedištu NATO
Sastanak zvaničnika MSP-a sa delegacijom PS NATO
Srbija neće menjati politiku vojne neutralnosti
Ministar Dačić razgovarao sa generalom Peterom Pavelom
Poseta Srbiji predsedavajućeg Vojnog komiteta NATO
Kfor ima ključnu ulogu u zaštiti srpskog naroda na Kosmetu
Saradnja sa NATO u interesu Srbije
Susret ministara Dačića i Gašića sa generalnim sekretarom NATO Stoltenbergom
(VIDEO) - Zajednička konferencija za medije premijera Aleksandra Vučića i generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga (Beograd, 20. novembar 2015. godine)
Generalni sekretar NATO doputovao Beograd
Poseta članova SEEGROUP Srbiji
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije razgovarao sa novim komandantom Kfora
Ministar odbrane Bratislav Gašić u poseti NATO Komandi združenih snaga u Napulju
Sаstаnаk SEEGROUP posvećen borbi protiv terorizmа i fenomenu strаnih borаcа iz regionа Zаpаdnog Bаlkаnа
Srbija za razvoj saradnje sa NATO kroz Partnerstvo za mir
Gašić i Stamatopulos o saradnji Srbije i NATO
Sastanak načelnika Generalštaba Vojske Srbije i komandanta KFOR-a
SEEGROUP panel-diskusija na temu strategijskih komunikacija i javne diplomatije
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije na sastanku Vojnog komiteta NATO
Poseta Srbiji predsedavajućeg Vojnog komiteta NATO
Ministri Dačić i Gašić u poseti Sedištu NATO-a u Briselu
Sastanak SEEGROUP posvećen aktivnostima srpskog predsedavanja OEBS
Poseta Srbiji komandanta Združenih snaga NATO Napulj, admirala Marka Fergusona
Sastanak predsednika Vlade R.Srbije A.Vučića sa generalnim sekretarom NATO J.Stoltenbergom
Ministar Dačić pozdravio usvajanje IPAP između R.Srbije i NATO
Generalni sekretar NATO J.Stoltenberg pozdravio usvajanje IPAP između R.Srbije i NATO